15 راهکار افزایش تراز

۱۵راه حل افزایش تراز در آزمون های آزمایشی را در این مقاله مطال

چرا با وجود ساعت مطالعه بالا تزار آزمون پایینی دارم؟

تراز

بسیاری از شما داوطلبان کنکور تعریف مشخصی از تراز در ذهن خودتان ندارید و صرفا همین قدر میدانید که تزار بالا نشان دهنده رتبه بهتر است. تراز هر درسی نشان دهنده سطح دشواری سوالات، عملکرد و نحوه پاسخگویی داوطلبان است. تراز عملکرد شما را نسبت به عملکرد کل داوطلبان شرکت کننده در یک آزمون را نشان می دهد و اما درصد هر داوطلب نشان دهنده عملکرد فردی هر داوطلب است.

تراز شما در هر درسی با توجه به نمره خام شما بدست می آید، نمره خام همان درصدی است که شما در هر درسی ثبت می کنید. درصد هر درس با توجه به فرمول زیر محاسبه می شود و سپس بر اساس آن و توسط نرم افزار تراز دقیق شما محاسبه خواهد شد.

فرمول محاسبه نمره خام

توجه داشته باشید که رتبه و تراز رابطه عکس دارند و تراز بالا نشان دهنده رتبه پایین است

۱۵ راه حل افزایش تراز

افزایش تراز در آزمون های آزمایشی یکی از دغدغه های شما داوطلبان کنکوری است. همه شما با هدف افزایش تراز در آزمون های آزمایشی دروس کنکوری را مطالعه می کنید.

تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا راه حال های افزایش تراز را یادبگیرید.

تمام نکاتی که در ادامه مطالعه می کنید به افزایش تراز شما در آزمون های آزمایشی کمک می کند.

۱. رعایت اصول مطالعه

در هنگام مطالعه برای هر درسی اصول مطالعه مربوط به آن درس را رعایت کنید. توجه داشته باشید که هر کدام از دروس تخصصی و عمومی کنکور روش مطالعه خاص خود را دارند و تنها زمانی می توانید در این دروس عملکرد و بازدهی مناسبی داشته باشید که هر درسی را با روش مطالعه و اصول مطالعه مربوط به آن درس بخوانید.

برای مثال شما نباید دروس محاسباتی و دروس مفهومی را به یک شیوه مطالعه کنید. شما در زمان مطالعه دروس محاسباتی فرمول های مربوط به هر درس یک جا نوشته تا در فواصل زمانی مناسب به مرور آن ها بپردازید. اما برای درس زیست از نمودار های شاخه ایی برای فهم بهتر مطالب و مطالعه ترکیبی استفاده می کنید.

۲. مطالعه ترکیبی مباحث

بعضی از دروس در کنکور سراسری دارای تست های ترکیبی و مفهومی هستند و شما برای موفقیت در این نوع تست ها مطالعه ترکیبی این مباحث را در برنامه درسی خود قرار دهید. شاید مهم ترین درسی که شامل دارای تست های ترکیبی است درس زیست شناسی برای رشته تجربی باشد.

برای مثال در مبحث حیات و اکولوژی گفتار ۲ فصل ۱ زیست دهم و فصل ۸ زیست دوازدهم نیاز به مطالعه ترکیبی دارند و مباحث این دو فصل را باید در کنار هم مطالعه کنید تا در تست های ترکیبی آن موفق باشید.

علاوه بر درس زیست شناسی درس ریاضی نیز دارای تست های ترکیبی در مباحث تابع و مثلثات است که با مطالعه ترکیبی این مباحث می توانید درصد و در نهایت تراز خود را افزایش دهید.

۳. افزایش ساعت مطالعه

متناسب با ترازی که میخواهید به آن برسید ساعت مطالعه خود را تنظیم کنید. قطعا اگر هدفتان رسیدن به تراز ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ است باید روزانه بین ۸ تا ۱۰ ساعت مطالعه داشته باشید. با درصد پایین در یکی دو آزمون روحیه خود را از دست نداده و با انگیزه بیشتر به سمت موفقیت حرکت کنید، سعی کنید ساعت مطالعه مفید خود را افزایش دهید تا سبب بهبود عملکرد شما شود.

۴. خلاصه نویسی

نکات مهم مرتبط با هر مبحث را یادداشت کنید. خلاصه کردن و جمع آوری نکات مرتبط با هر مبحث به صورت یکجا سبب افزایش تمرکز و تسلط شما در مبحث مورد نظر می شود. هم چنین ممکن است شما قبل از آزمون زمان کافی برای مطالعه مجدد کتاب را نداشته باشید در این صورت خلاصه نویسی ها بهترین منبع برای مرور شماست.

۵. از کتاب درسی غافل نشوید

منبع اصلی شما برای تمام آزمون ها کتاب است، شاید کتاب منبع کافی برای مطالعه شما نباشد اما اصلی ترین منبع شما به شمار میرود پس از آن غافل نشوید. سعی کنید پس از مطالعه کتاب درسی از منابع کمک آموزشی استفاده کنید. بعضی از دروس کنکوری نیاز دارند که شما ابتدا کتاب درسی را به صورت کامل مطالعه کرده و سپس سراغ منابع کمک آموزشی بروید. زیست شناسی در رشته تجربی یکی از این دروس است.

۶. تست زنی به صورت مرحله ای

به صورت مرحله ای تست بزنید، تست زدن به صورت مرحله ای این امکان را به شما می دهد که نقط ضعف خود را پیدا کنید و به سادگی از آن گذر نکنید. تست زنی سه مرحله دارد.

  • مرحله اول مرحله یادگیری است. در این مرحله تست زدن شما به منظور اطمینان از یادگیری زده می شود. علاوه بر این برخی از تست ها سبب می شوند شما مطالب و نکات جدیدی را یاد بگیرید.
  • مرحله دوم مرحله تسلط است. در این مرحله تست به منظور مرور و در فواصل زمانی مشخصی زده می شود.
  • مرحله سوم مرحله تثبیت است. در این مرحله تست زنی به منظور تثبیت مباحث در ذهن شماست. در این مرحله شما باید با تسلط کامل تست بزنید.

۷. مرور

مرور یکی از مهم ترین ارکان مطالعه کنکوری است. مرور دروس در زمان مناسب سبب ثتبیت مباحث در ذهن شما می شود. برای مرور لازم نیست مجددا کتاب درسی را مطالعه کنید فقط کافی است که یک تعداد تست را به صورت مشخص حل کنید. بیشتر برای تست هایی زمان بگذارید که قبلا آن ها را علامت دار کردید. استفاده از خلاصه نویسی ها در زمان مرور به تثبیت مباحث کمک زیادی می کند.

۸. انتخاب منابع کمک آموزشی مناسب

همان طور که پیش از این اشاره کردیم کتاب اصلی ترین منبع شما برای مطالعه مباحث کنکوری است اما کافی نیست. برای موفقیت در کنکور شما داوطلبان کنکوری نیاز دارید تا در کنار کتاب درسی برای هر درس از یک منبع کمک آموزشی دیگر استفاده کنید. سعی کنید در انتخاب منبع کمک آموزشی دقت کنید و بهترین و کامل ترین منبع را انتخاب کنید.

بهترین منبع در این زمینه منبعی است که علاوه بر پرداختن به آموزش مفهومی و ترکیبی مفاهیم کنکوری، تکنیک های تست زنی در زمان کوتاه را نیز به شما آموزش دهد.

توجه داشته باشید استفاده از منابع کمک آموزشی متعدد در کنار هم سبب سردرگمی شما می شود پس در انتخاب منبع کمک آموزشی دقت کنید و بهترین و کامل ترین منبع را تهیه کنید

کنکور آسان است برای شما داوطلبان کنکوری بهترین منابع کمک آموزشی را در نظر گرفته است. در این منابع بهترین اساتید کشور مانند مهندس امیر مسعودی در تمام دروس مباحث کنکوری را به صورت ترکیبی و مفهومی و تکنیک های تست زنی در زمان کوتاه را نیز به ساده ترین شکل تدریس کرده اند. برای مشاهده منابع کنکوری کنکور اسان است از لینک زیر استفاده کنید.

محصولات کنکور آسان است

۹. تحلیل آزمون

تحلیل آزمون کنید تا اشتباهات خود را شناسایی کنید. پس از شرکت در آزمون ساعاتی را استراحت کنید و پس از آن شروع به تحلیل آزمون آزمایشی کنید. برای تحلیل آزمون آزمایشی به هر درس به صورت جداگانه دفتری را اختصاص داده و تعداد پاسخ های صحیح و غلط و نزده را در آن یادداشت کنید.

سپس به تحلیل پاسخ های غلط و نزده خود بپردازید. دلیل پاسخ های غلط و نزده اغلب بلد نبودن و عدم تسلط کافی و یا کمبود زمان است. پس از آن به سراغ پاسخ های صحیح بروید و نقاط قوت خود را شناسایی کنید.

۱۰. نقاط قوت پایدار خود را پیدا کنید

با تحلیل آزمون نقاط قوت پایدار خود را پیدا کرده و آن ها را به اوج برسانید. نقاط قوت خود را پیدا کنید و ساعت مطالعه بیشتری را نسبت به آزمون قبل به آن اختصاص دهید تا به اوج برسید. برای مثال اگر درسی را در این آزمون با درصد ۸۰ به پایان رسانده اید در فاصله بین دو آزمون ساعت مطالعه وبیشتر و تعداد تست بیشتری را به آن اختصاص دهید تا در آزمون بعدی درصد ۱۰۰ را ثبت کنید.

۱۱. افزایش تعداد تست زنی

تعداد تست هایی را که برای آمادگی در آزمون آزمایشی می زنید را افزایش دهید. افزایش تعداد تست سبب افزایش تسلط شما، قدرت تشخیص سوالات سخت از ساده و افزایش سرعت در تست زنی می شود. اگر در درسی نمودار سینوسی دارید تنها راهی که به شما برای افزایش درصد در این درس ها کمک می کند افزایش تعداد تست زنی است.

افزایش تعداد تست زنی هم چنین سبب یادگیری نکات بیشتر در برخی مباحث می شود. برخی نتست ها جنبه آموزشی دارند و در یادگیری بیشتر شما تاثیر بسیار زیادی دارند.

تست های سطح پایین نزنید. گاهی بعضی از شما داوطلبان پیش از آزمون تست ها رتت با درصد بالا میزنید اما در زمان آزمون دچار افت درصد می شوید. در واقع درصد بالای شما در تست هایی که پیش از آزمون زده اید تنها به دلیل است که شما به سراغ تست هایی رفته اید که سطح پایینی داشته اند و همین سبب درصد بالای شما شده است.

پیش از آزمون تست های سطح بالا بزنید تا سطح آمادگی حقیقی خود را بسنجید.

۱۲. برنامه دقیق و اصولی

یکی از مهم ترین ارکان افزایش تراز و موفقیت در آزمون های آزمایشی داشتن برنامه ریزی دقیق و اصولی است. برنامه ریزی بر اساس بودجه بندی آزمون های آزمایشی این امکان را به شما می دهد که بدانید هر روز چه دروس و مباحثی را مطالعه کنید، چه تعداد تست بزنید و چه زمانی را به استراحت اختصاص دهید. برنامه ریزی که دارای اصول برنامه ریزی باشد را فقط از یک مشاور متخصص در این حرفه دریافت کنید.

۱۳. مطالعه کامل پیش نیاز ها

قبل از مطالعه هر مبحث ابتدا پیش نیاز آن را مطالعه کنید. مطالعه پیش نیاز هر مبحث سبب افزایش عمق یادگیری شما می شود. برای مثال برای مطالعه و یادگیری مشتق باید مبحث حد را به طور کامل یاد گرفته باشید. در واقع حد پیش نیاز مبحث مشتق است.

۱۴. مدیریت زمان

زمان خود را در طول آزمون مدیریت کنید تا دچار کمبود زمان نشوید. برای هر درسی ابتدا سوالاتی را که به نظر ساده هستند و شما برای حل آن ها تسلط کافی دارید حل کنید و سپس سراغ سوالات نسبتا سخت بروید.

در فاصله زمانی چند روز مانده به آزمون، آزمون های شبیه سازی شده بدهید. شرایط برگزاری آزمون را برای خود شبیه سازی کنید اما زمانی را که برای هر درسی در نظر می گیرید کمتر از زمان استاندارد باشد تا اگر در طول آزمون اصلی زمان کم آوردید دچار استرس و نگرانی نشوید.

۱۵. هنر آزمون دادن را یاد بگیرید

هنر آزمون دادن را یاد بگیرید. یعنی شما باید بدانید که برای رسیدن به تراز بالا در آزمون های آزمایشی قرار نیست شما به تمام س.الات آن پاسخ دهید تنها کاری که شما باید انجام دهید مدیریت سوالات آزمون است. از سوالاتی را که فکر می کنید زمانی زیادی را از شما خواهند گرفت و یا برای پاسخ به این سوالات تسلط کافی را ندارید عبور کنید. قدرت و جسارت عبور از چنین سوالاتی را داشته باشید تا در دام نمرات منفی آزمون نگرفتار نشوید.

هر آنچه در این مقاله مطالعه کردید برای کمک به شما در جهت افزایش تراز در آزمون های آزمایشی است.

مشاوره کنکور آسان است

برای ارتباط با مشاورین کنکور آسان است و دریافت مشاوره و برنامه ریزی اصولی، دقیق و منظم با شماره های زیر تماس بگیرید و از مشوره رایگان برترین مشاورین کشور بهره مند شوید.

۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰


اپلیکیشن کنکور آسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست