شرایط ثبت نام در کنکور 1401

شرایط ثبت نام در کنکور ۱۴۰۱ چیست؟

ثبت نام در کنکور ۱۴۰۱

زمان دقیق برگزاری کنکور سراسری هر سال توسط سازمان سنجش تعیین شده و طی اخبار و اطلاعیه های مختلف به شما داوطلبان کنکوری اعلام می شود.

ثبت نام کنکور سراسری هرسال معمولا از تاریخ شروع ثبت نام تا ۱۰ روز ادامه دارد که این فرصت معمولا تمدید خواهد شد و داوطلبانی که در این ۱۰ روز موفق به تکمیل مدارک مربوطه و ثبت نام نشده اند در فرصت دوم شانس ثبت نام دارند.

برگزاری دو کنکور در آزمون سراسری ۱۴۰۱

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور احتمال برگزاری دو کنکور در آزمون سراسری ۱۴۰۱، وجود دارد.

دبیر ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور اعلام کرد: برگزاری دو کنکور در سال تصویب شده است اما این تصمیمات برای کنکور ۱۴۰۰ نیست و اجرایی شدن آن در سال ۱۴۰۱ نیز منوط به طی کردن یک دوره گذار است.

به گفته قائم مقام ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور، تعیین سرنوشت دانش آموزان در چند ساعت برگزاری کنکور، خانواده ها را دچار تنش کرده میکند، برای رفع این اضطراب مقرر شده است حداقل ۲ بار در سال کنکور برگزار می شود و زمان اجرای آن به اطلاع داوطلبان می رسد.

یک عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان سنجش و آموزش کشور می‌تواند دو بار در سال اقدام به برگزاری کنکور کند گفت: در این صورت داوطلبانی که به هر دلیلی امکان حضور در جلسه کنکور را نداشته باشند می‌توانند از فرصت مجددی استفاده کنند.

کبگانیان با بیان اینکه تصمیم گیرها برای حذف کنکور نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط، اعتقاد به ساماندهی کنکور و نه حذف آن داریم که نخستین گام، جدا کردن سنجش از پذیرش است.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: جدا شدن سنجش از پذیرش بدین معنی است که سطح علمی و رتبه فرد تعیین می شود و امروز پیشنهاد شد این رتبه تا بازه زمانی مثلا حدود ۲ سال، معتبر باشد تا داوطلب برای انتخاب رشته و دانشگاه آزادی عمل داشته باشد.

وی با بیان اینکه فرآیند پذیرش حتما باید از سنجش جدا شود، افزود: برای پرهیز از جنگ روانی که در دوران کنکور رخ می دهد تاکید شد و سازمان سنجش نیز اعلام آمادگی کرد تا این امتحان (کنکور) بیش از یک بار در سال برگزار شود. البته ما علاقه داریم بیشتر از دو بار برگزار شود ولی حداقل دو بار در سال پیشنهاد شد. که همه این موارد روند نهایی شدن را طی می کند.

بر اساس اخبار منتشره شده، کنکور ۱۴۰۱ در دو مقطع برگزار خواهد شد که یکی از این مقاطع زمانی مربوط به برگزاری کنکور دروس عمومی و مقطع زمانی دوم مربوط به برگزاری کنکور دروس تخصص است.

هم چنین ۶۰ درصد پذیرش در کنکور به سوابق تحصیلی و امتحانات نهایی پایه دوازهم مدرسه اختصاص می یابد.

آخرین اخبار مربوط به کنکور ۱۴۰۱ را در همین سایت دنبال کنید

شرایط ثبت نام در کنکور ۱۴۰۱

شرایط عمومی ثبت نام کنکور ۱۴۰۱

 1. عدم دشمنی با جمهوری اسلامی ایران
 2. اعتقاد به دین اسلام و یا ادیان مطرح شده در جمهوری اسلامی ایران
 3. عدم سوء پیشینه
 4. نداشتن سابقه عضویت در سازمان های فراماسونری و غیر قانونی و یا از این قبیل
 5. عدم اعتیاد به هیچ گونه از مواد مخدر

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور ۱۴۰۱

 • داوطلبانی که در آزمون سال گذشته در دوره ی روزانه قبول شدند تنها مجاز به انتخاب رشته در دوره شبانه و دانشگاه آزاد می باشند زیرا از دوره های روزانه محروم می باشند.
 • دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش (نظام آموزشی غیر ۳-۳-۶) که فاقد مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی هستند مجاز به ثبت نام در آزمون سراسری ۱۴۰۱ نمی باشند و در صورت ثبت نام در آزمون به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.
 • تمامی داوطلبان باید این دو نکته را در نظر داشته باشند:

۱. تاریخ فارغ التحصیلی برای رشته هایی که در نیمسال اول پذیرش دارند نهایتا تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

۲. تاریخ فارغ التحصیلی برای رشته هایی که در نیمسال دوم پذیرش دارند نهایتا تا ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

 • متقاضیان آقا در صورتی که ممانعت تحصیلی از سازمان نظام وظیفه نداشته باشند می توانند ثبت نام کنند و ملزم به داشتن گواهی پایان خدمت و یا معافیت خدمت به صورت دائم یا موقت می باشند.

راهنماي شركت در آزمون و آشنايي با دوره هاي تحصيلي

شرایط شرکت در کنکور
در این بخش توضيحاتي درباره شرایط و مقررات شركت در آزمون سراسری، مواد آزمون، رشته هاي تحصيلي و اهميت (ضریب) درس ها براي ورود به هر رشته و منابع طرح سوال ارائه مي شود.

روش پذيرش دانشجو

در آزمون سراسري، پذیرش دانشجو در رشته هاي تحصيلي دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي به دو روش متمركز و نيمه متمركز صورت مي پذیرد.

روش پذيرش متمركز:

روشي است كه منحصرا نمرات آزمون و سوابق تحصیلی داوطلبان واجد شرایط ملاک و مبناي پذیرش قرار مي گيرد.
توضيحات كامل این روش در دفترچه راهنماي انتخاب رشته درج خواهد شد.(دفترچه شماره ۲)
تبصره: در روش متمركز پذیرش در بعضي از رشته ها به صورت شرایط خاص صورت مي پذیرد.
رشته هاي داراي شرایط خاص رشته هایي هستند كه در پذیرش آن ها شرایط خاصي از قبيل:
مصاحبه، معاینه، آزمون عملي و یا علمي جداگانه اي اعمال مي شود
و اسامي پذیرفته شدگان نهایي این رشته ها، با اعمال نتایج مراحل فوق، به همراه سایر رشته هاي متمركز اعلام مي شود.

تذكر مهم: در آزمون سراسري سال ۱۴۰۱ پذیرش دانشجو در رشته هاي تحصيلي:
آهنگسازي، ادبيات نمایشي، ارتباط تصویري، بازیگري، طراحي پارچه، طراحي صحنه، طراحي صنعتي، طراحي لباس، عكاسي، كارداني هنرهاي تجسمي، كتابت و نگارگري، مجسمه سازي، نقاشي، نمایش عروسكي، نوازندگي موسيقي ایراني و نوازندگي موسيقي جهاني در گروه آزمایشي هنر و هم چنين رشته علوم ورزشي و آموزش تربيت بدني به صورت متمركز و با شرایط خاص و همراه با آزمون عملي صورت مي پذیرد. كليه داوطلبان علاقه مند به رشته هاي ذي ربط، براي اطلاع از شرایط و نحوه و تاریخ آزمون هاي عملي به اطلاعيه هاي مربوط كه در زمان پرینت كارت شركت در آزمون، از سوي این سازمان منتشر مي شود توجه نمایند.

روش پذيرش نيمه متمركز:

روشي است كه اسامي پذیرفته شدگان نهایي به صورت قطعي در یك مرحله اعلام نمي شود.
توضيحات این روش به طور كامل در دفترچه راهنماي انتخاب رشته هاي تحصيلي (دفترچه شماره ۲ ) درج خواهد شد.

ب – دانشجوي دوره روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي نباشد.

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور ۱۴۰۱

 • اطلاعات فردی و تحصیلی
 • کد نظام وظیفه برای آقایان
 • مدارک مربوط به سهمیه
 • دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

دریافت کد سوابق تحصیلی پایه دوازدهم از سایت dipcode.medu.ir به طوری که تمام داوطلبانی که دیپلم خود را از سال ۸۴ به بعد دریافت کردند و تمام داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۹۱ تا ۹۷ دریافت کرده اند با مراجعه به سایت dipcode.medu.ir کد سوابق تحصیلی خود را به منظور وارد کردن در فرم ثبت نام سازمان سنجش دریافت کنند.

لینک مرتبط:
صفر تا صد کنکور ۱۴۰۱

اپلیکیشن کنکور آسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست