روش های افزایش سرعت مطالعه

کنکور یک آزمون سرنوشت ساز برای تمام شما داوطلبان کنکوری است. شما داوطلبان کنکوری برای رسیدن به هدف خود تنها یک سال زمان دارید و در یک باید حجم زیادی از مباحث درسی سه پایه تحصیلی دهم،یازدهم و دوازدهم را مطالعه کنید.

یکی از موثرترین راه هایی که در رسیدن به موفقیت به شما کمک می کند، افزایش سرعت مطالعه بدون کاهش دقت و بازدهی است. افزایش سرعت مطالعه به شما کمک می کند تا بتوانید حجم زیاد مطالب را در مدت زمان استاندارد مطالعه کنید.

افزایش سرعت مطالعه بدون کاهش دقت و کیفیت آن

در این مقاله تمام دلایل کاهش سرعت مطالعه و سپس روش های افزایش سرعت مطالعه بدون کاهش دقت و بازدهی در مطالعه را برای شما بیان می کنیم.

۱ . بلندخوانی نکنید

با صدای بلند درس خواندن یکی از بدترین روش های مطالعه کنکوری است. وقتی شما با صدای بلند درس می خوانید علاوه بر اینکه انرژی بسیار زیادی صرف تکلم خود می کنید و سبب افت انرژی و خستگی زود رس در خود می شوید، کارکرد دهن خود را نیز کاهش می دهید.

سعی کنید با صدای بلند درس نخوانید و در هنگام مطالعه از ذهن خود کمک بگیرید تا با سرعت و دقت بیشتری مباحث کنکوری را مطالعه کنید.

۲ . عادت غلط در مطالعه

عادت های غلط در مطالعه یکی دیگر از عواملی است که سبب کاهش سرعت مطالعه می شود، هر یک از شما کنکوری ها ممکن است در هنگام مطالعه عادت های غلطی داشته باشید که از سرعت و دقت مطالعه شما بکاهد. در ادامه به چند مورد از این عادت های غلط مطالعه اشاره می کنیم.

عادت های غلط در مطالعه
  • درس خواندن در حال راه رفتن، لمیده و دراز کشیده
  • نداشتن برنامه ریزی مناسب
  • مطالعه در فضای نامناسب
  • مطالعه در زمان های نامناسب
  • بلند خوانی
  • نداشتن یادداشت و خلاصه نویسی

مهم ترین نکته در این جا این است که شما ابتدا باید قبول کنید که عادتی که در زمان مطالعه دارید غلط است و سپس به اصلاح آن بپردازید. رفع عادت غلط شما در مطالعه یک قدم شما را در رسیدن به موفقیت پیش می اندازد.

۳ . قانون پارکینسون

قانون پارکینسون یکی از قوانین مربوط به مدیریت زمان است که مفهوم آن است: هرکاری به اندازه زمانی که به آن اختصاص داده شده طول می کشد.

قانون پارکینسون باعث می شود تا شما مطالعه خود را بیشتر از طمان استاندارد طول دهید. اما اگر از ابتدا که شروع به مطالعه می کنید، حجم و زمان مطالعه خود را دقیقا مشخص کنید دچار قانون پارکینسون نخواهید شد.

۴ . دام کیفیت بالا

بعضی از شما فکر می کنید، کیفیت مطالعه زمانی بالا است که با سرعت کم مطالعه کنید. اما سرعت مطالعه کم سبب خستگی و یکنواختی مطالعه می شود و همین امر به تدریج از کیفیت مطالعه شما کم می کند.

کیفیت بالا در مطالعه زمانی اتفاق می افتد که شما از روش های مطالعه متناسب با هر درس در زمان مطالعه استفاده کنید، این کار علاوه بر افزایش کیفیت مطالعه به افزایش سرعت مطالعه شما کمک می کند و سبب می شود تا شما در زمان کم و با دقت کافی حجم زیادی از مباحث کنکوری را مطالعه کنید.

۵ . وسواس در مطالعه

وسواس در مطالعه

وسواس در مطالعه یکی از شایع ترین اختلالات میان دانش آموزان است که سبب کاهش سرعت در مطالعه می شود. حساسیت زیاد در زمان مطالعه یک بخش از کتاب درسی یا جزوه به معنای وسواس در مطالعه است.وسواس در مطالعه ناشی از اضطراب و استرس شماست.

شما داوطلبانی که دچار وسواس مطالعاتی هستید فکر می کنید که خواندن چندباره یک مطلب به یادگیری شما کمک می کند اما باید بدانید که این کار تاثیری در یادگیری شما ندارد و بیشتر سبب کاهش میزان تمرکز شما در مطالعه می شود.

روش های موثر در از بین رفتن وسواس مطالعه که سبب بالارفتن سرغت و کیفیت مطالعه شما می شود را در ادامه مطالعه کنید.

  • به خودتان اعتماد داشته باشید و بدانید که اگر یک مطلب را یک بار با دقت کافی مطالعه کنید قطعا آن را یاد می گیرید
  • به جای استفاده از تعداد زیادی از منابع و کتاب های کمک آموزشی از یک منبع کامل و جامع برای هر درس کمک بگیرید
  • در زمان مطالعه از خلاصه نویسی استفاده کنید تا در زمان مرور وقت کمتری از شما گرفته شود. نوشتن مطالبی که خوانده اید سبب تثبیت آن ها در ذهن شما می شود
  • با زدن چند تست از مبحث مورد نطرتان خود را بسنجید و به یادگیری خود اطمینان کنید
آزمون آنلاین و رایگان کنکور آسان است

۶ . استفاده از روش های تند خوانی

تند خوانی یکی دیگر از روش های موثر در افزایش سرعت و دقت در مطالعه است. تند خوانی سبب افزایش تمرکز شما و عدم خستگی می شود. شما زمانی که از روش های مطالعه کند و غلط استفاده می کنید قطعا دچار عدم تمرکز می شوید و بازده مغزتان را نیز تا حد زیادی پایین می آورید، تند خوانی این امکان را به شما می دهد تا با بالاترین میزان تمرکز مباحث کنکوری را مطالعه کنید.

یکی دیگر از فواید تند خوانی این است که توانایی مغز شما در بالاترین سطح ممکن قرار می گیرد و شما می توانید از تمام طرفیت مغز خود استفاده کنید.

۷ . استفاده از روش مطالعه صحیح

استفاده از روش مطالعه صحیح

اگر برای مطالعه هر درسی از روش مطالعه متناسب با همان درس استفاده کنید قطعا بالاترین سرعت و کیفیت مطالعه را خواهید داشت. هر یک از دروس کنکوری روش مطالعه خاص خود را دارند، مثلا روش مطالعه دروس تحلیلی و محاسباتی مانند ریاضی و فیزیک با روش مطالعه دروس مفهومی مانند زیست متفاوت است.

پس سعی کنید برای یادگیری و فهم دقیق مباحث مرتبط با هر درس از روش مطالعه مناسب کمک بگیرید.

برای مطالعه روش مطالعه دروس ریاضی و فیزیک روی لینک های زیر کلیک کنید.

روش مطالعه فیزیک کنکور

روش مطالعه ریاضی کنکور

ارتباط با ما

برای ازتباط با مشاورین ما و دریافت برنامه ریزی و مشاوره تحصیلی با شماره های زیر تماس بگیرید.

۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

برنامه ریزی درسی رایگان کنکور آسان است
اپلیکیشن کنکور آسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست