روش مطالعه مهندس امیر مسعودی

روش مطالعه مهندس امیر مسعودی چیست؟

یادگیری روش مطالعه اصولی برای شما دانش آموزانی که آزمون بزرگی مانند کنکور را پیش رو دارید یکی از عواملی است که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید.

بهتر است یادگیری روش مطالعه صحیح و اصولی را از پایه شروع کنید.

اهمیت مطالعه را می توانید از کسانی که کنکور داده اند و یا سال آخر متوسطه هستند بپرسید، دانش آموزانی که روش مطالعه درست و حتی روش مطالعه خاصی نداشته اند، پشیمان بوده و پر از ای کاش و افسوس…

زمانی که برای مطالعه هر درس روش مطالعه متناسب با آن را استفاده کنید قطعا بازدهی بیشتری خواهید داشت.

شاید برای شما جالب باشد بدانید که تحقیقات انجام شده نشان می دهد رتبه های برتر کنکور ده سال اخیر طبق گفته خودشان، برای درس خواندن برنامه ریزی و شیوه خاصی را داشته اند.

برنامه ریزی برای مطالعه سبب می شود تا مطالب خوانده شده به صورت مرتب و دسته بندی شده در ذهن شما تثبیت شوند و شما نیز برای دسترسی به آن ها دچار مشکل نشوید.

تکنیک های روش مطالعه مهندس امیر مسعودی

در این مطلب تعدادی از تکنیک های مطالعه مهندس امیر مسعودی را برای شما داوطلبان کنکوری عنوان می کنیم تا برای موفقیت خود در آزمون سراسری از آن ها استفاده کنید.

پیش خوانی

با این کار پیش‌زمینه‌ای از مطالب جدید را در ذهن خود خواهید داشت، هر چند مطالب را به طور کامل یاد نگرفته باشید.

با پیش خوانی دروس کنکوری یک گام از هم کلاسی های خود پیش افتاده اید و در زمان تدریس معلم به دلیل آشنایی با مطالب بهتر یاد می‌گیرید و با دقت و تمرکز بیش‌تری به معلم توجه می‌کنید. پیش‌خوانی، توانایی شما در یادگیری مطالب درسی را دوچندان می کند.

برای پیش‌خوانی باید نکاتی را مد نظر قرار دهید:

 • هنگامی که پیش‌خوانی می‌کنید سعی کنید نکات مهم را به خاطر بسپارید
 • مطالب را حفظ نکنید اما با دقت بخوانید
 • با یک بار مرور مطالب، آن‌‌ها را بازیابی کنید و برای خود توضیح دهید

پرسش از خود

برای افزایش تمرکز، دقت و سرعت در فهم مطالب پس از پیش خوانی مباحث، از خود سوال کنیم که چه چیزی از مطالب درک کرده‌ایم. سوالاتی که از خودتان می‌پرسید، باید بر اساس همان یکی دو خطی که مطالعه کرده‌اید باشد.

روش دسته بندی

روش دسته بندی، روش قدیمی اما پر بازده بوده، در این روش مطالعه، دانش آموز بعد از خواندن مطالب شروع می کند به دسته بندی و تفکیک.

در این روش دائما فرد در دفتر و یا برگه ای که خلاصه نویسی می کند، جدول طراحی کرده و از لحاظ روانشناسی، نظمی که در شیوه خواندن فرد قرار دارد، مناسب افراد منظم و حتی کسانی که وسواس فکری و یا عملی دارند کاربرد بالایی داشته و در مقابل، دانش آموزانی که نظم را چندان جدی نمی گیرند اما تمایل زیادی به منظم شدن دارند مناسب است.

یادداشت برداری به صورت محاوره ای

یادداشت برداری به صورت محاوره ای روش مطالعه ی خوبی است که در بین دانش آموزان به عنوان روش مطالعه، از کارایی خوبی برخوردار است، چرا که فرد حین مطالعه به زبان خودش خلاصه نویسی کرده است.

در روش محاوره نویسی، فرد زمانی که روی برگه نکات کلیدی و مطالب اصلی را به طور خلاصه یادداشت کرد برای مرور به آن رجوع کرده و در زمان صرفه جویی بسیاری می شود.

بهترین زمان استفاده از این یادداشت برداری ها زمان مرور مباحث و جمع بندی است.

کلیدواژه نویسی

در روش کلیدواژه نویسی، علاوه بر نوشتن نکات و خلاصه ها، دانش آموز موارد مهم را به صورت کلمات کلیدی، به طوری که در ذهنش بماند یادداشت می کند تا زمانی که آن واژه را شنید مطلب در ذهنش مرور می شد.

این روش نیاز به دقت دارد و بعد از مدتی استفاده از این روش مغز فرد علاوه بر عادت کردن به این شیوه، سرعت یادگیری بالایی را دارا می شود.

روش تمرین و تکرار

این روش بیشتر برای دروس محاسباتی ریاضی،فیزیک و شیمی کاربرد دارد و شما می توانید برای تقویت مهارت حل مسئله در این دروس از تمرین و تکرار استفاده کنید. توجه داشته باشید حل تمرین های کتاب درسی در این دروس در یادگیری شما بسیار موثر است. این تکرار و تمرین باید طبق یک برنامه ریزی مدون در چارچوب مطالعه شما قرار گیرد.

طبقه بندی کردن

در روش طبقه بندی کردن، فرد مطالب را بر حسب اهمیت و ترتیب یادگیری نوشته و طبقه بندی می کند.

طبقه بندی مطالب به شما کمک می کند تا ابتدا مباحثی که دارای اهمیت بیشتری در کنکور سراسری هستند را مطالعه کنید و سپس سراغ مباحث با اهمیت کمتر بروید. این طبقه بندی در مطالعه مباحث در مدیریت زمان بسیار موثر است.

خود آزمایی

برای ارزیابی سطح مطالعه خود در فواصل معین از خود آزمون بگیرید.این آزمون ها می توانند آزمون های آزمایشی موسسات مختلف باشد و یا آزمونی باشد که خودتا برای خودتان طراحی کردید.

برای آزمون های خودساز می توانید از تست های تالیفی در کتاب های تست و یا از تست های کنکوری مربوط با سال های قبل استفاده کنید. اگر نتایج این آزمون ها رضایت شما را در بر نداشت فواصل زمانی آن را کمتر کنید تا مهارت تست زدن بیشتری پیدا کنید اینم کار سبب بهبود عملکرد شما می شود.

یکی دیگر از مزیت های خودآزمایی پیدا کردن نقاط ضعف و قوت شماست.

سبک زندگی و مطالعه

علاوه بر نکاتی که تا اینجا مطالعه کردید سبک زندگی شما نیز در مطالعه و میزان یادگیری شما بسیار تا ثیر گذار است سبک زندگی شما مربوط به مواردی است که در ادامه بیان می کنیم.

پس سعی کنید با اصلاح سبک زندگی خود تاثیرات مثبتی در روش مطالعه خود داشته باشید.

 • خواب کافی
 • ورزش کردن
 • رژیم غذایی مناسب

ویژگی های محیط مناسب مطالعه

محیطی که در آن مشغول مطالعه مباحث کنکوری هستید باید محیطی استاندارد باشد تا سبب افزایش میزان یادگیری شما شود. در ادامه ویژگی های محیط مناسب مطالعه را مشاهده کنید.

محیط مناسب برای مطالعه
 • نور کافی در محیط مطالعه
 • مطالعه در یک محیط ثابت
 • در دسترس قرار دادن وسایل مورد نیاز
 • دوری از صداهای مزاحم در محیط مطالعه
 • نظم در محیط مطالعه

نکته: هر درسی روش مطالعه خاص خودش را دارد و شما زمانی بهترین عملکرد را خواهید داشت که برای مطالعه هر درس از روش مطالعه خاص خودش استفاده کنید

برای مشاهده روش مطالعه دروس ریاضی و فیزیک مهندس امیر مسعودی روی لینک های زیر کلیک کنید.

روش مطالعه فیزیک امیر مسعودی

روش مطالعه ریاضی امیر مسعودی

روش مطالعه چه تاثیری در یادگیری مفاهیم کنکوری دارد؟

با بکار گیری روش های مطالعه متناسب با هر درس می توانید مفاهیم درس مورد نظر را به طور عمیق و مفهومی یاد بگیرید و این شیوه سبب پیشگیری از فراموشی می شود.در این مقاله این ابعاد مختلف روش مطالعه پرداخته ایم با همراه باشید.

روش مطالعه استاد مسعودی برای درس فیزیک چه روشی است؟

استاد امیر مسعودی که برترین مدرس فیزیک کنکور هستند برای مطالعه درس فیزیک کنکور روش هایی را برای ارتقا سطح علمی شما در درس فیزیک پیشنهاد می کنند که میتوانید با تهیه دی وی دی های فیزیک استاد مسعودی از طریق اپلیکیشن کنکور آسان است به این روش های مطالعه مسلط شوید.

برای ارتباط با مشاورین کنکور آسان است با چه شماره ای تماس بگیریم؟

برای ارتباط با مشاورین کنکور آسان است با شماره ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰ در تماس باشید.

ارتباط با ما

برای ارتباط با مشاورین مجرب ما و دریافت روش مطالعه و برنامه ریزی درسی مهندس امیر مسعودی با شماره های زیر در تماس باشید.

۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

مطالب مرتبط
برنامه ریزی کنکور امیر مسعودی
مشاوره خصوصی
دفتر مشاوره مهندس امیر مسعودی

اپلیکیشن کنکور آسان است

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست