حذف کنکور 1402

در این مقاله قصد داریم تا شما را با جزئیاتی از اخبار حذف کنکور ۱۴۰۲ مطلع کنیم برای آگاهی بیشتر تا پایان مقاله همراه ما باشید.

خبر قطعی حذف کنکور

حذف کنکور از عمده طرح هایی است که طی ۲۰ سال اخیر بارها مطرح شده اما قطعا حذف این ماراتن علمی مشکلاتی را در پی خواهد داشت.

اما بعد از مطرح شدن این طرح ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل دانش آموزان از مهمترین سوالاتی است که مطرح می شود.

در خصوص خبر قطعی حذف کنکور ۱۴۰۲ کبگانیان در طی مصاحبه ای اذعان داشته که حذف کنکور در قالب معنای سنجش و پذیرش خواهد بود این بدان معنی است که سنجش با احتساب ۶۰ درصد از طریق آموزش و پرورش و پذیرش با احتساب ۴۰ درصد از طریق سازمان سنجش و به واسطه ی آزمون سراسری صورت می پذیرد.

حذف کنکور با اعلام مصوبه هایی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد تاکنون تکذیب شده و تمامی طرح های زیر مورد بررسی قرار داده شده است.

بیشتر بدانید : دلایل غیر ممکن حذف کنکور

مصوبه های کنکور ۱۴۰۲

مصوبه اول : جدا شدن فرآیند سنجش از پذیرش (برگزاری ۲ بار آزمون در سال)

در این سیاست داوطلب پس از قبولی در یک رشته ابتدا واحد های دروس پایه مربوط به این رشته را می گذراند. و پس از آن اگر نمرات بالایی را در این دروس بدست آورد می تواند از این پس به گذراندن دروس تخصصی تر رشته مورد نظر خود بپردازد اما اگر موفق به کسب به نمرات لازم برای ادامه تحصیلی در این رشته نشد باید تحصیل در این رشته را ترک و وارد رشته ای متناسب با نمراتی که بدست آورده شود.

این رتبه تا یک بازه زمانی مثلاً ۲ ساله معتبر است تا فرد بتواند با آزادی عمل بیشتری برای انتخاب رشته و دانشگاه اقدام کند.

یکی از مزیت های مهمی که این سیاست در بردارد این است که در این دوره ای که داوطلب برای کسب نمره قبولی در رشته مورد علاقه خود می گذارند سطح علمی فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد و هر فرد متناسب با شایستگی و سطح علمی که دارد به تحصیل در رشته متناسب با سطح علمی خود می پردازد.

در واقع هدف از اعمال چنین سیاستی در برگزاری کنکور سراسری سنجش عمیق یادگیری داوطلبان است.

بیشتر بدانید : لغو حذف کنکور با برگزاری ۲ بار آزمون در سال

مصوبه دوم : تاثیر ۶۰ درصدی معدل سال آخر در نتیجه کنکور سراسری

یکی از تغییراتی که در این شورا مورد بحث قرار گرفته است تاثیر ۶۰ درصدی معدل سال آخر در نتیجه کنکور سراسری است. جزییات این سیاست هنوز به طور دقیق مورد بررسی قرار نگرفته است اما ما در ادامه به جزییات این سیاست می پردازیم.

تاثیر ۶۰ درصدی معدل در نتیجه کنکور سراسری نیازمند فراهم کردن زیر ساخت هایی است که مسئولین آموزشی معمولا نسبت به آن بی توجه هستند و انگار در چند سال اخیر هدف، تنها از میان برداشتن موسسات آموزشی است که در زمینه کنکوری فعالیت می کنند و هیچ راه جایگزینی در نظر گرفته نشده و زمینه ای نیز برای اجرای این سیاست فراهم نشده است.

اگر قرار باشد که کنکور ۱۴۰۲ با تاثیر ۶۰ درصدی معدل برگزار شود ابتدا باید تصمیمی مبنی بر استاندار سازی سوالات نهایی گرفته شود،

سوالاتی که قرار است سرنوشت داوطلبان را تحت تاثیر قرار دهد قطعا باید سوالات آزمون نهایی از فیلتر هایی عبور کنند تا استاندارد بودن این سوالات توسط مراجع متخصص در این زمینه تایید شود.

نکته قابل بررسی دیگر در این سیاست چگونگی برگزاری امتحانات نهایی است. بارزترین مثالی که در این باره می توانیم به آن اشاره کنیم نحوه برگزاری کنکور سراسری است،

در کشور ما و پس از چندین سال که از برگزاری رسمی کنکور سراسری می گذرد هنوز هم چند روز مانده به روز برگزاری رسمی این آزمون اخباری مبنی بر لو رفتن سوالات کنکور به گوش می رسد که دانش آموزان را دچار نگرانی و استرس می کند،

و این به این معنی است که نهاد های نظارتی در برگزاری کنکور سراسری هنوز هم موفق به برقراری امنیت کامل در زمینه برگزاری کنکور سراسری نشده اند در این شرایط که هنوز هم بزرگ ترین آزمون سراسری کشور با امنیت کامل برگزار نمی شود مسئولین چگونه می خواهند برگزاری امتحانات نهایی در امنیت کامل را تضمین کنند؟

نکته قابل تامل دیگر در این سیاست این است که دانش آموزان در سراسر کشور دارای سطح آموزشی متفاوتی هستند و مثلا دانش آموزی که در روستاهای دور افتاده کشور در حال تحصیل است قطعا سطح آموزشی بسیار پایین تری نسبت به دانش آموزی دارد که در یکی از دبیرستان ها تیز هوشان در منطقه یک کشور مشغول به تحصیل است و قطعا از امکانات تحصیلی کمتری نیز برخوردار است، با چنین سیاستی که از جانب شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام شده است هر دوی این دانش آموزان باید در شرایطی یکسان امتحان دهند.

اما قبل از تصویب چنین تغییری این شورا باید زیر ساخت ها و امکانات آموزشی یکسانی را در تمام نقاط کشور بوجود آورد و سپس به تصویب چنین قانونی بپردازد.

مصوبه سوم : پذیرش دانشجو در دوره های کاردانی پیوسته صرفا از طریق سوابق تحصیلی

سیاست سوم بر اساس پذیرش تمام دانشجویان در دوره‌های کاردانی پیوسته دانشگاه‌ها صرفا از طریق سوابق تحصیلی انجام خواهد شد. متقاضیان تحصیل در دوره کاردانی در مواردی با مشکلاتی رو به رو شده بودند و علاوه بر این که در هنرستان‌هایی تحصیل کرده بودند،

در کنکور هم باید شرکت می‌کردند و چند دانشگاه مثل دانشگاه آزاد اسلامی و  دانشگاه فنی و حرفه‌ای برای ورود این افراد به کاردانی پیوسته، شرط شرکت در کنکور را گذاشته بودند، 

بر این اساس تصویب کردیم که پذیرش این دانشجویان فقط بر اساس سوابق تحصیلی انجام شود. این به معنای رها شدن سوابق نیست، بلکه سوابق تحصیلی جایگاه مهم خود را دارد، اما از کنکور مستثنی شد.

مصوبه چهارم: جلوگیری از تبلیغات موسسات کنکوری

سیاست چهارم جلوگیری از تبلیغات موسسات کنکوری است. در طی سالیان اخیر همواره زمزمه هایی مبنی بر عدم برگزاری کنکور سراسری در جهت جلوگیری از فعالیت موسسات کنکوری بوده است و مسئولین زیادی نیز در این خصوص به اظهار نظر پرداخته اند.

اما موضوعی که در این بین به آن پرداخته نشده است این است اگر نظام آموزشی حاکم بر کشور و جامعه غنی و کافی باشد دانش آموزان برای قبولی در رشته های مورد علاقه خود مجبور نمی شود تا برای یادگیری عمیق تر به موسسات کنکور پناه ببرد.

مساله این است که در چند سال اخیر ناهماهنگی عجیبی میان سطح و محتوای آموزشی در مدارس و سوالات آزمون سراسری ایجاد شده است که دانش آموز برای قبولی در ماراتن کنکور سراسری باید از منابعی که موسسات کنکوری در اختیار او قرار می دهند استفاده کند.

نکته دیگری که باید به آن پرداخته شود نظارت بر کارکرد موسسات کنکوری است. حذف موسسات کنکوری که در فضای کاملا سالمی کار می کنند و به یادگیری عمیق دانش آموزان کمک بسیار زیادی می کنند اساسا غیر منطقی است.

منطقی ترین فکر در این زمینه حذف موسسات کنکوری است که با هدف ارائه محتوای آموزشی سعی در کلاهبرداری از طریق اسامی معتبر را دارند.

مصوبه پنجم: پذیرش پزشکی از لیسانس در رشته های پزشکی

 سیاست بعدی در رابطه با رشته‌های پزشکی تصویب شد. با توجه به اینکه توزیع نامتعارف داوطلبان در رشته‌های مختلف و استعداد‌ های مختلف داوطلبان، انواع مختلف هوش‌ها در رشته‌های مختلف نیاز است.

در حال حاضر خانواده‌ها اطلاعات کمی از هدایت تحصیلی و رشته‌ها دارند که خود آسیب جدی وارد کرده است. در این جلسه سیاست پیشنهادی مبنی بر اینکه درصدی از کل پذیرش رشته‌های پزشکی با اولویت دانشگاه‌های برتر از مقطع کارشناسی وارد رشته‌های پزشکی شوند، به تصویب رسید؛

که بر این اساس متقاضیان می‌توانند از دوره کارشناسی یکی از رشته‌های علوم پایه، علوم پزشکی یا مهندسی وارد دکتری حرفه‌ای پزشکی شوند.

حذف دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲

از جمله مصوبه های مطرح شده در «سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه)» است که در جلسه ۸۴۳ مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است.

در این طرح آزمون سراسری از میان دروس تخصصی رشته­ های تحصیلی در سه سال آخر دوره دوم متوسطه در هر یک از گروه­ های آزمایشی است که بر اساس کتاب­های درسی وزارت آموزش و پرورش، توسط سازمان برگزار می ­شود.

آخرین اخبار مربوط به کنکور ۱۴۰۲

بر طبق اخباری که این روزها اعلام می شود ظاهرا قرار کنکور ۱۴۰۲ با تغییرات زیادی نسبت به سال های گذشته برگزار شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار کنکور ۱۴۰۲ با ما در همین سایت همراه باشید تا جزییات مربوط به آخرین اخبار را به صورت کاملا شفاف در اختیار شما قرار دهیم.

ارتباط با ما

برای ارتباط با مشاورین ما و دریافت برنامه ریزی و مشاوره تحصیلی و همچنین دریافت اخبار در خصوص حذف کنکور ۱۴۰۲ با شماره های زیر تماس بگیرید.

۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

اپلیکیشن کنکور آسان است
اپلیکیشن کنکور آسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست