تغییرات کنکور 1401 اعلام شد

تغییرات کنکور۱۴۰۱ اعلام شد

مطابق هر سال امسال نیز با توجه به نزدیکی به تاریخ برگزاری کنکور سراسری هر یک از نهاد های مرتبط و غیر مرتبط اخباری را در رابطه با کنکور اعلام می کنند. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا از تغییراتی که قرار است در کنکور ۱۴۰۱ اعمال شود آگاه شوید.

برنامه ریزی درسی رایگان کنکور آسان است

تغییرات کنکور ۱۴۰۱

شاید مهم ترین تغییری که قرار است در کنکور ۱۴۰۱ اعمال شود تاثیر ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی سال آخر دانش آموزان در نتیجه نهایی کنکور است. اما چنین تغییر بزرگی در کنکور سراسری ممکن است سرنوشت تعداد زیادی از داوطلبان را دست خوش تغییر کند.

چند سالی است که مسئولین آموزشی و یا حتی مسئولینی که ارتباط زیاد به نظام های آموزشی کشور ندارند نظرات متفاوتی را در خصوصی چگونگی برگزاری کنکور سراسری و یا عدم برگزاری این آزمون مطرح می کنند که تا امروز نیز نتیجه جز بر هم زدن تمرکز داوطلبان کنکور سراسری نداشته است.

اکنون نیز می خواهیم به بررسی ابعداد مختلف تغییرات احتمالی کنکور ۱۴۰۱ بپردازیم.

شورای عالی انقلاب فرهنگی چندی در تاریخ ۱۴ بهمن از اعمال ۵ تغییر احتمالی در کنکور ۱۴۰۱ خبر داد که در ادامه به بررسی ابعاد مختلف این اخبار می پردازیم.

سیاست اول: جداشدن فرآیند سنجش از پذیرش

در این سیاست داوطلب پس از قبولی در یک رشته ابتدا واحد های دروس پایه مربوط به این رشته را می گذراند. و پس از آن اگر نمرات بالایی را در این دروس بدست آورد می تواند از این پس به گذراندن دروس تخصصی تر رشته مورد نظر خود بپردازد اما اگر موفق به کسب به نمرات لازم برای ادامه تحصیلی در این رشته نشد باید تحصیل در این رشته را ترک و وارد رشته ای متناسب با نمراتی که بدست آورده شود.

این رتبه تا یک بازه زمانی مثلاً ۲ ساله معتبر است تا فرد بتواند با آزادی عمل بیشتری برای انتخاب رشته و دانشگاه اقدام کند.

یکی از مزیت های مهمی که این سیاست در بردارد این است که در این دوره ای که داوطلب برای کسب نمره قبولی در رشته مورد علاقه خود می گذاراند سطح علمی فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد و هر فرد متناسب با شایستگی و سطح علمی که دارد به تحصیل در رشته متناسب با سطح علمی خود می پردازد.

در واقع هدف از اعمال چنین سیاستی در برگزاری کنکور سراسری سنجش عمیق یادگیری داوطلبان است.

سیاست دوم: تاثیر ۶۰ درصدی معدل سال آخر در نتیجه کنکور سراسری

یکی از تغییراتی که در این شورا مورد بحث قرار گرفته است تاثیر ۶۰ درصدی معدل سال آخر در نتیجه کنکور سراسری است. جزییات این سیاست هنوز به طور دقیق مورد بررسی قرار نگرفته است اما ما در ادامه به جزییات این سیاست می پردازیم.

تاثیر ۶۰ درصدی معدل در نتیجه کنکور سراسری نیازمند فراهم کردن زیر ساخت هایی است که مسئولین آموزشی معمولا نسبت به آن بی توجه هستند و انگار در چند سال اخیر هدف، تنها از میان برداشتن موسسات آموزشی است که در زمینه کنکوری فعالیت می کنند و هیچ راه جایگزینی در نظر گرفته نشده و زمینه ای نیز برای اجرای این سیاست فراهم نشده است.

اگر قرار باشد که کنکور ۱۴۰۱ با تاثیر ۶۰ درصدی معدل برگزار شود ابتدا باید تصمیمی مبنی بر استاندار سازی سوالات نهایی گرفته شود،

سوالاتی که قرار است سرنوشت داوطلبان را تحت تاثیر قرار دهد قطعا باید سوالات آزمون نهایی از فیلتر هایی عبور کنند تا استاندارد بودن این سوالات توسط مراجع متخصص در این زمینه تایید شود.

نکته قابل بررسی دیگر در این سیاست چگونگی برگزاری امتحانات نهایی است. بارزترین مثالی که در این باره می توانیم به آن اشاره کنیم نحوه برگزاری کنکور سراسری است،

در کشور ما و پس از چندین سال که از برگزاری رسمی کنکور سراسری میگذرد هنوز هم چند روز مانده به روز برگزاری رسمی این آزمون اخباری مبنی بر لو رفتن سوالات کنکور به گوش می رسد که دانش آموزان را دچار نگرانی و استرس می کند،

و این به این معنی است که نهاد های نظارتی در برگزاری کنکور سراسری هنوز هم موفق به برقراری امنیت کامل در زمینه برگزاری کنکور سراسری نشده اند در این شرایط که هنوز هم بزرگ ترین آزمون سراسری کشور با امنیت کامل برگزار نمی شود مسئولین چگونه می خواهند برگزاری امتحانات نهایی در امنیت کامل را تضمین کنند؟

نکته قابل تامل دیگر در این سیاست این است که دانش آموزان در سراسر کشور دارای سطح آموزشی متفاوتی هستند و مثلا دانش آموزی که در روستاهای دور افتاده کشور در حال تحصیل است قطعا سطح آموزشی بسیار پایین تری نسبت به دانش آموزی دارد که در یکی از دبیرستان ها تیز هوشان در منطقه یک کشور مشغول به تحصیل است و قطعا از امکانات تحصیلی کمتری نیز برخوردار است، با چنین سیاستی که از جانب شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام شده است هر دوی این دانش آموزان باید در شرایطی یکسان امتحان دهند.

اما قبل از تصویب چنین تغییری این شورا باید زیر ساخت ها و امکانات آموزشی یکسانی را در تمام نقاط کشور بوجود آورد و سپس به تصویب چنین قانونی بپردازد.

سیاست سوم: پذیرش دانشجو در دوره های کاردانی پیوسته صرفا از طریق سوابق تحصیلی

سیاست سوم بر اساس پذیرش تمام دانشجویان در دوره‌های کاردانی پیوسته دانشگاه‌ها صرفا از طریق سوابق تحصیلی انجام خواهد شد. متقاضیان تحصیل در دوره کاردانی در مواردی با مشکلاتی رو به رو شده بودند و علاوه بر این که در هنرستان‌هایی تحصیل کرده بودند،

در کنکور هم باید شرکت می‌کردند و چند دانشگاه مثل دانشگاه آزاد اسلامی و  دانشگاه فنی و حرفه‌ای برای ورود این افراد به کاردانی پیوسته، شرط شرکت در کنکور را گذاشته بودند، 

بر این اساس تصویب کردیم که پذیرش این دانشجویان فقط بر اساس سوابق تحصیلی انجام شود. این به معنای رها شدن سوابق نیست، بلکه سوابق تحصیلی جایگاه مهم خود را دارد، اما از کنکور مستثنی شد.

بسته معلم خصوصی کنکور آسان است

سیاست چهارم: جلوگیری از تبلیغات موسسات کنکوری

سیاست چهارم جلوگیری از تبلیغات موسسات کنکوری است. در طی سالیان اخیر همواره زمزمه هایی مبنی بر عدم برگزاری کنکور سراسری در جهت جلوگیری از فعالیت موسسات کنکوری بوده است و مسئولین زیادی نیز در این خصوص به اظهار نظر پرداخته اند.

اما موضوعی که در این بین به آن پرداخته نشده است این است اگر نظام آموزشی حاکم بر کشور و جامعه غنی و کافی باشد دانش آموزان برای قبولی در رشته های مورد علاقه خود مجبور نمی شود تا برای یادگیری عمیق تر به موسسات کنکور پناه ببرد.

مساله این است که در چند سال اخیر ناهماهنگی عجیبی میان سطح و محتوای آموزشی در مدارس و سوالات آزمون سراسری ایجاد شده است که دانش آموز برای قبولی در ماراتن کنکور سراسری باید از منابعی که موسسات کنکوری در اختیار او قرار می دهند استفاده کند.

نکته دیگری که باید به آن پرداخته شود نظارت بر کارکرد موسسات کنکوری است. حذف موسسات کنکوری که در فضای کاملا سالمی کار می کنند و به یادگیری عمیق دانش آموزان کمک بسیار زیادی می کنند اساسا غیر منطقی است.

منطقی ترین فکر در این زمینه حذف موسسات کنکوری است که با هدف ارائه محتوای آموزشی سعی در کلاهبرداری از طریق اسامی معتبر را دارند.

سیاست پنجم: پذیرش پزشکی از لیسانس در رشته های پزشکی

 سیاست بعدی در رابطه با رشته‌های پزشکی تصویب شد. با توجه به اینکه توزیع نامتعارف داوطلبان در رشته‌های مختلف و استعداد‌های مختلف داوطلبان، انواع مختلف هوش‌ها در رشته‌های مختلف نیاز است.

در حال حاضر خانواده‌ها اطلاعات کمی از هدایت تحصیلی و رشته‌ها دارند که خود آسیب جدی وارد کرده است. در این جلسه سیاست پیشنهادی مبنی بر اینکه درصدی از کل پذیرش رشته‌های پزشکی با اولویت دانشگاه‌های برتر از مقطع کارشناسی وارد رشته‌های پزشکی شوند، به تصویب رسید؛

که بر این اساس متقاضیان می‌توانند از دوره کارشناسی یکی از رشته‌های علوم پایه، علوم پزشکی یا مهندسی وارد دکتری حرفه‌ای پزشکی شوند.

آخرین تغییرات مربوط به برگزاری کنکور ۱۴۰۱ را در همین سایت دنبال کنید

آخرین اخبار مربوط به کنکور ۱۴۰۱

بر طبق اخباری که این روزها اعلام می شود ظاهرا قرار کنکور ۱۴۰۱ با تغییرات زیادی نسبت به کنکور ۱۴۰۰ برگزار شود. برای آگاهی از آخرین اخبار کنکور ۱۴۰۱ با ما در همین سایت همراه باشید تا جزییات مربوط به آخرین اخبار را به صورت کاملا شفاف در اختیار شما قرار دهیم.

آزمون آنلاین و رایگان کنکور آسان است
تغییرات کنکور ۱۴۰۱ قطعی است؟

خیر تغییرات در حال بررسی است و به محض اعلام خبر قطعی می توانید تغییرات قطعی کنکور ۱۴۰۱ را در همین سایت مشاهده کنید

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ چند درصد است؟

بر طبق اعلام شورای عالی انقلاب فرهنگی تاثیر ۶۰ درصدی معدل سال آخر در دست بررسی قرار گرفته و به زودی اخبار قطعی در این خصوص را در اختیار شما قرار می دهیم

جداشدن فرآیند سنجش از پذیرش به معنای حذف کنکور ۱۴۰۱ است؟

یکی از بندهای تغییرات کنکور ۱۴۰۱ جداشدن فرآیند سنجش از پذیرش است که در این مقاله به صورت کامل این بند توضیح داده شده است

ارتباط با کنکور آسان است

برای ارتباط با مشاورین کنکور آسان است و دریافت جزییات اطلاعات در رابطه با آخرین تغییرات کنکور ۱۴۰۱ با شماره های زیر در ارتباط باشید.

۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰
۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰

اپلیکیشن کنکور آسان است

۳۰ دیدگاه. Leave new

 • این همه تاثیر معدل چرا واقعا

  پاسخ
 • ستاره حدیدی
  ۱۳۹۹-۱۱-۲۹ ۱۶:۴۱

  ممنون که انقد خوب تحلیل کردید عالی بود

  پاسخ
  • سلام ، تاثیر ۶۰ درصدی معدل سال اخر
   منظور معدل پایه دوازدهم هست ؟
   و به معدله پایه های یازدهم و دهم ربطی نداره؟؟

   پاسخ
 • همدانی نهاوند
  ۱۳۹۹-۱۱-۲۹ ۱۶:۴۲

  من با سیاست اول موافقم به نظرم خوبه حداقل دانش اموزا بر اساس لیاقتوشون قبول میشن

  پاسخ
 • تحلیلتون از همه ی سیاست ها عالیه 👌👌👌👌

  پاسخ
 • ممنون از اطلاع رسانیتون

  پاسخ
 • الهه حسنی
  ۱۳۹۹-۱۱-۲۹ ۱۶:۴۸

  به نظرتون این تغییرات تصویب میشه؟؟؟

  پاسخ
 • مریم ابراهیمی از قم
  ۱۳۹۹-۱۲-۰۱ ۰۹:۵۶

  من که میگم تاثیر ۶۰ درصدی معدل اعمال نمیشه
  باید همه امتحانات هر سه پایه دهم و یازدهم و دوازدهم رو به صورت هماهنگ برگزار کنند
  اونم کو تا بشه
  پس کنکور ۱۴۰۱ هم مثل کنکور سال های قبل برگزار میشه و تاثیرش مثبت عه
  بماند به یادگار ۳۰ بهمن ۹۹

  پاسخ
 • تاثیر معدل اصلا قانون خوبی نیست خداییش ادم شاید روزه یه امتحانی حالش خوب نباشه چی میشه اونوقت

  پاسخ
  • شاید روز کنکور حالت خوب نباشه اونوقت چی؟ اونجوری ی امتحانو خراب میکنی ولی روز کنکور همشو، ازین زاویه بهش نگا کردی؟

   پاسخ
 • تاثیر معدل را بگذارید برا بچه های ۱۴۰۲ که که از پایه معدل سازی کنند ن برای ۱۴۰۱ ها که تازه متوجه شدن که سوابق تحصیلی می خواد روی پیدا کردن شغل شون تا ثیر گذار باشه

  پاسخ
  • به نظر من که شرط معدل بهترین چیزه حداقل باید فرقی باشه بین کسی که درس میخونه با کسی که نمی خونه کنکور حق خیلیارو ضایع میکنه

   پاسخ
 • طلایی از اردبیل
  ۱۴۰۰-۰۱-۰۶ ۲۲:۰۶

  کاش زودتر تکلیف ما کنکوری های ۱۴۰۱ رو مشخص کنید به خدا ما میخوایم برای مطالعمون برنامه ریزی کنیم

  پاسخ
  • کاش حد اقل کنکور ۱۴۰۱ را به هیچ وجه دستخوش تغییرات ندن و همینطور بمونه چون همه یکسال وقت داشتن بخونن بترکونن ولی نوبت ما که رسید کنکور حذف شه نه

   پاسخ
 • سلام . ببخشید منظورتون از این جمله چیه که رتبه
  در ۲سال معتبر است؟

  پاسخ
 • به نظر من که عالی اگ کنکر حذف بشه عالی میشه
  آرزوی تولد هرسالمه که کنکور رو بردارن

  پاسخ
 • ۶۰درصد تاثیر معدل سال آخر تاثیر مثبته یا مستقیم؟؟؟؟

  پاسخ
  • متاسفانه گفتن مستقیم قبلا ۳۰درصد مثبت بود

   پاسخ
  • سلام… ببحشید الان من سال ۸۸ دیپلم گرفتم و سال ۸۹ پیش دانشگاهی بودم و میخوام ۱۴۰۱ کنکور بدم چطور شرط معدل اعمال میشه؟؟؟

   پاسخ
 • سلام به نظرم شرط معدل بهتره چون استرس کنکور رو کاهش میده ولی در این صورت امتحانات نهایی باید تستی باشه و به طور دستی. صحیح نشه و محل برگزاری آزمون هم مانند کنکور باشد و هر مدرسه جداگانه امتحان نهایی برگزار نکنه که در این صورت آزمون نهایی هم مثل کنکور عادلانه برگزار می شود

  پاسخ

  پاسخ
 • سلام
  شرط معدل باشه بهتره چون استرس کنکور زیاده ولی آزمون نهایی باید تستی باشه و به صورت دستی صحیح نشه و محل برگزاری آزمون نهایی هم باید مثل کنکور باشه و هر مدرسه جداگانه آزمون نهایی برگزار نکنه تا عدالت رعایت بشه

  پاسخ
 • ممنئن بابت اعلام تغییرات

  پاسخ
 • برید سایت سنجش بگیدمعدل ۳۰ درصد مثبت بمونه اگه قطعی بشه برا معدلای ۱۹ بدبختم بد میشه

  پاسخ
 • این سیاست ها رو برای کنکور ۱۴۰۱ هم اعمال کنید شما ها فقط به فکر کنکور ۱۴۰۲ هستید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست