برنامه ریزی کنکور 1401

چه طور برای کنکور ۱۴۰۱ برنامه ریزی کنم؟

برنامه ریزی یکی از مهم ترین اصول موفقیت برای شما داوطلبان کنکوری است. همه داوطلبان رتبه برتر که در سال های گذشته دیده اید و اکنون یکی از اهداف شما رسیدن به جایگاه آن هاست اگر بدون برنامه ریزی پیش می رفتند قطعا به چنین جایگاهی نمی رسیدند.

شما داوطلبان کنکوری تا روز کنکوری باید حجم زیادی از مطالب را به حافظه بسپارید و برای این که بهترین عملکرد را در کنکور سراسری داشته باشید باید از روش هایی برای تثبیت این مطالب و انتقال آن ها به حافظه بلند مدت خود استفاده کنید.

داشتن یک برنامه ریزی اصولی و جامع این امکان را به شما داوطلبان کنکوری می دهد تا مطالب را در ذهنتان طبقه بندی و مرتب کنید و هر زمانی که به آن ها نیاز داشتید به راحتی به این مباحث دسترسی پیدا کنید.

برای داشتن یک برنامه ریزی که به شما در راه رسیدن به موفقیت کمک کند رعایت یکسری اصول ضروری است در ادامه همراه ما باشید تا با این اصول به طور کامل آشنا شوید

اصول برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۱

اصولی که در ادامه مطالعه می کنید اصول برنامه رتبه های برتر کنکور در سال های گذشته است پس با دقت مطالعه کنید.

۱ . متناسب با ویژگی های شخصیتی شما باشد

عمل به برنامه ریزی که از سمت مشاور خود دریافت می کنید بسیار قابل اهمیت است. توجه داشته باشید که شما زمانی می توانید صد در صد به برنامه ریزی خود عمل کنید که این برنامه کاملا متناسب با ویژگی های شخصیتی شما باشد.

برنامه ریزی در مراحل اولیه باید متناسب با ساعت مطالعه شما باشد. اگر ساعت مطالعه شما در مراحل اولیه پایین است اصلا جای نگرانی نیست، در برنامه ریزی اصولی یکی از مهم ترین آیتم های رسیدن به موفقیت افزایش تدریجی ساعت مطالعه است.

اگر جزو داوطلبانی هستند که ساعت مطالعه بالایی دارید با برنامه سعی کنید تا ساعت مطالعه خود را تثبیت کنید.

۲ . توجه به زیر گروه ها رشته خودتان

همه شما وقتی رشته ای را برای دوره دوم متوسطه انتخاب می کنید قطعا رشته دانشگاهی خود را نیز متصور شدید.
رشته های ریاضی – تجربی و انسانی هر کدام شامل چندین زیر گروه هستند که رشته های دانشگاهی مرتبط را شامل می شود.

زیر گروه های رشته خودتان را با دقت مطالعه کنید و ببنید رشته مورد علاقه شما در کدام زیر گروه است. زیر گروه های متفاوت دارای ضرایب متفاوتی برای دروس تخصصی نیز هستند که بر اساس این ضرایب شما می توانید تعیین کنید که به هر درس چه میزان از ساعت مطالعه را اختصاص دهید.

برای مشاهده زیر گروه های رشته ها در کنکور ۱۴۰۱ روی لینک زیر کلیک کنید.

زیر گروه رشته ها در کنکور ۱۴۰۱

۳ . توجه به بودجه بندی کنکور

برنامه ریزی

پس از یادگیری کامل همه مباحث کنکوری مرتبط با رشته خود، الویت برای مرور و تمرین بیشتر را در برنامه ریزی خود به مباحثی که شامل بودجه بندی بیشتری در کنکور سراسری هستند اختصاص دهید.

در واقع باید با توجه به بودجه بندی کنکور مطالعه و مرور مباحث مهمی که تعداد سوال بیشتری در کنکور دارند را در اولویت قرار دهید تا بتوانید با تسلط بر مباحث پر اهمیت تعداد زیادی از تست های کنکور را به راحتی حل کنید.

۴ . تناسب میان دروس عمومی و اختصاصی

با توجه به اینکه دروس اختصاصی تاثیر بیشتری در تعیین تراز و رتبه شما دراند طبیعتا باید زمان بیشتری را به مطالعه این دروس اختصاص دهید، اما نباید از مطالعه دروس عمومی کنکور غافل شوید.

در برنامه ریزی هایی که ماه های اولیه دریافت می کنید زمان مطالعه ای که به درس تخصصی اختصاص می دهید تقریبا ۳ تا ۴ برابر دروس عمومی است

توجه داشته باشید که در ماه های پایانی تا برگزاری کنکور سراسری باید زمان یکسانی را به دروس عمومی و تخصصی اختصاص دهید زیرا دروس عمومی بسیار فرار هستند و برای تثبیت در ذهن نیاز به مرور بیشتری دارند.

۵ . رعایت پیش نیازها

یکسری از دروسی که برای کنکور مطالعه می کنید دروسی هستند که شامل مباحث پیوسته هستند و شما یادگیری این گونه مباحث را از پایه شروع کنید. تا در یادگیری مباحث بعدی که بهم مرتبط هستند دچار مشکل نشوید.

برای مثال مبحث استوکیومتری در شیمی جزوه مباحث پیوسته است و شما در دو پایه دهم و یازدهم با مفاهیم این درس سروکار دارید پس اگر در یادگیری مفاهیم پایه ای این مبحث دچار مشکل شوید نمی توانید یادگیری خوبی در سال های آینده و مباحث بعدی داشته باشید.

۶ . نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید

برای هر درس به صورت فصل به فصل و مبحث میزان تسلط خود را پیدا کنید و در دفترچه یادداشت کنید. با انجام چنین کاری مباحثی که کمی در آن ها ضعیف تر هستید را پیدا می کنید و زمان بیشتری را به آن ها اختصاص می دهید. هم چنین می توانید در فواصل زمانی منظم زمانی را به مرور چنین مباحثی اختصاص دهید و همین تمرین و تکرار زیاد در یادگیری شما اثر گذار خواهد بود.

۷ . داشتن برنامه ریزی حجمی – زمانی

برنامه ریزی حجمی یعنی حجمی از درس که هر روز باید مطالعه کنید کاملا مشخص است. برنامه ریزی حجمی – زمانی نیز به معنای این است که حجمی از درسی را باید در زمان مشخصی مطالعه کنید. (زمان مطالعه شما بر اساس توانایی های شخصی شماست و برای هر دانش آموز متفاوت است) هدف از برنامه ریزی افزایش تدریجی ساعت مطالعه مفید شماست.

۸ . برنامه ریزی باید دارای پارت های جبرانی و انعطاف پذیر باشد

شما ممکن است پس از شروع برنامه درسی در فواصل زمانی خاص دچار خستگی شوید و نیاز به استراحت و تفریح داشته باشید و این اصطلاحا به معنای عقب افتادگی شما از برنامه نیست.

ذهن ما پس از مدتی نیاز به ریکاوری و بازیابی دارد پس می توانید در کنار زمانی که به مطالعه مباحث کنکوری اختصاص می دهید، زمانی را هم به تفریحات خود اختصاص دهید.

اگر در برنامه خود پارت های جبرانی داشته باشید می توانید بدون اینکه دچار استرس بیهوده شوید، عقب ماندگی درسی خود را در پارت های جبرانی، جبران کنید.

۹ . داشتن روش مطالعه متناسب با هر درس

روش مطالعه

برای اینکه عملکرد قابل قبولی در هر یک از دروس کنکوری داشته باشید باید از روش مطالعه متناسب با هر درس استفاده کنید. دروسی که برای کنکور مطالعه می کنید هر یک دارای سبک های متفاوتی هستند و قطعا نمی توانید همه آن ها را با یک روش مطالعه کنید.

دروس محاسباتی، مفهومی و حفظی هر یک روش مطالعه خاص خود را دارند که با یادگیری اصول مطالعه برای هر درس می توانید بهترین عملکرد را خود را داشته باشید.

برای یادگیری روش مطالعه فیزیک و ریاضی روی لینک زیر کلیک کنید.

روش مطالعه فیزیک

روش مطالعه ریاضی

۱۰ . تنوع درسی رعایت شود

برنامه ای دریافت می کنید باید تنوع درسی مناسبی داشته باشد، برای همه دروس کنکوری پارت هایی در نظر گرفته شده باشد تا شما از مطالعه درسی غافل نشوید. بدین ترتیب علاوه بر این که ذهن شما دچار یکنواحتی و خستگی نمی شود، ساعت مطالعه مناسبی را نیز به همه دروس کنکوری اختصاص می دهید.

۱۱ . داشتن زمان های اختصاصی برای مرور

مرور یکی از مهم ترین بخش های یک برنامه ریزی است، مرور مباحث که قبلا مطالعه کردید سبب می شود که تا این مفاهیم به حافظه بلند مدت شما منتقل شود و با تثبیت این مفاهیم شما قطعا می توانید عملکرد بهتری در کنکور داشته باشید.

مرور برای دروس عمومی که از درس های فوق العاده فرار هستند نیز بسیار با اهمیت است. شما باید مفاهیم مربوط به این درس ها را در فواصل زمان منظم و نزدیک بهم مرور کنید تا بازدهی بهتری در آن ها داشته باشید.

مرور از طریق تست زدن یکی از موثر ترین راه های انتقال مفاهیم به حافظه بلند مدت شما می باشد

۱۲ . اختصاص زمان های ویژه برای تست زنی

تست زدن یکی از مهم ترین آیتم های یک برنامه ریزی اصولی است. شما پس از تسلط کامل روی مفاهیم کنکوری باید به سراغ تست زدن بروید. تست زدن در قالب برنامه ریزی مزیت های بسیاری دارد که به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • یادگیری نکات جدید و کلیدی کنکوری
 • پی بردن به نقاط ضعف و قوت خود
 • مرور مباحثی که قبلا مطالعه کردید
 • آشنایی با تست های تالیفی و کنکوری
 • آشنایی با سلیقه طراحان کنکوری

در این مقاله سعی کردیم تا شما داوطلبان کنکوری را با اصول برنامه ریزی آشنا کنیم تا با داشتن بهترین و کامل ترین برنامه ریزی کنکوری بهترین عملکرد را در کنکور سراسری داشته باشید.

ارتباط با ما

برای ارتباط با مشاورین ما جهت دریافت برنامه ریزی کنکوری ۱۴۰۱ با شماره های زیر تماس بگیرید.

دفتر مرکزی : ۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰
مشاور ارشد : ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰

اپلیکیشن کنکور آسان است

۷ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • استاد امیر مسعودی خودشون برنامه ریزی رو ارائه میدن؟؟

  پاسخ
  • امیر مسعودی
   ۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۱۲:۱۶

   با مهندس محمد رضا بهمرام و ابوالفضل شریفی در ارتباط باشید
   مدیر مشاوره مهندس امیر مسعودی هستند

   پاسخ
 • الیار رحمانی
  ۱۴۰۰-۰۵-۱۴ ۱۸:۰۷

  ممنون بایت مطالب مفیدتون

  پاسخ
 • سهاپناهی
  ۱۴۰۰-۰۵-۲۴ ۲۲:۱۰

  سلام وقتتون بخیر من کرونا گرفته بودم مریض بودم نتونستم خیلی خوب درس بخونم … فیزیک و ریاضی کلاس میرم بنظرتون پایه دهم و تموم کنم یا یازدهم؟

  پاسخ
  • امیر مسعودی
   ۱۴۰۰-۰۵-۲۵ ۱۶:۵۰

   برای استفاده از خدمات مشاوره ای با شماره ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰ تماس بگیرید.

   پاسخ
  • سلام.من پایه دوازدهم هستم و میخام از اول دهم و یازدهم رو شروع کنم برایه کنکور.به یک برنامه ریزی فشرده نیاز دارم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست