پذیرش در دانشگاه

انواع پذیرش

روزانه ورودی نیمسال اول
روزانه ورودی نیم سال دوم
نوبت دوم ( شبانه )
پردیس
مازاد
مجازی
روزانه (بورسیه نیروهای مسلح ) نیروی دریایی ارتش ، وزارت دفاع ، ارتش ، سپاه پاسداران ، ناجا
تعهد خدمت ( بومی گزینی )
غیر انتفاعی ( تحصیل رایگان )

روزانه ورودی نیمسال اول

دوره روزانه در دانشگاه‌های تحت نظر وزارت علوم تحقيقات و فن‌آوري، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي يا ساير نهادهاي رسمي کشور تعریف می‌شود.

شما با قبولی و تحصیل در دوره روزانه هزینه‌ای تحت عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت نخواهید کرد.

دانشگاه‌هايي که مجري رشته‌هاي روزانه می‌باشند معمولأ امکانات رفاهي مناسبی نظیر خوابگاه‌های تحت نظر دانشگاه، وام دانشجویی، کار دانشجویی و غیره را برای رفاه دانشجویان فراهم میاورند. ساعات تشکيل کلاس‌ها به صورت معمول از صبح تا عصر می‌باشد و دانشجو موظف است بر اساس واحدهاي درسي انتخابي و ساعات مقرر شده به طور تمام وقت در دانشگاه حضور يابد.

توجه داشته باشید که با انتخاب و قبولی در این دوره تحت هر شرایطی ملزم به ثبت نام و تحصیل می‌باشید. در غیر این صورت سال بعد از شرکت در کنکور سراسری محروم خواهید شد. این دوره به دلیل بورس تحصیلی و معافیت از پرداخت هزینه متقاضیان بیشتری دارد و به طبع رقابت برای قبولی در این دوره سخت‌تر است.

پس از قبولی در دوره روزانه امکان انصراف وجود ندارد. در صورت انصراف از دانشگاه، شما از شرکت در کنکور سال بعد محروم خواهید شد.

محصلان در این دوره متعهد می‌شوند به ازای تحصیل رایگان پس از پایان تحصیل در کشور مشغول به کار شوند. مدت زمان این تعهد بسته به منطقه تحصیلی دانشجو متفاوت است، بدین گونه که برای دانشجویان منطقه یک کشور به ازای هر ترم، شش ماه کار و برای منطقه دو به ازای هر ترم، یکسال کار در تعریف شده است. دریافت دانشنامه و زیرنمرات اصلی تنها با انجام این تعهد یا پرداخت هزینه تحصیلی به صورت یکجا در پایان تحصیل امکان پذیر می‌باشد.

روزانه ورودی نیم سال دوم

روزانه ورودی نیم سال دوم دقیقا با شرایط نیم سال اول یکسان است فقط شما با ۵ ماه تاخیر وارد دانشگاه می شوید و در خصوص اخذ مدرک و شرایط جانبی هیچ تفاوتی وجود ندارد و از محاسن ورودی بهمن می شود به احتمال قبولی بیشتر در همان رشته و دانشگاه پرداخت البته اگر اولویت درست انتخاب شود.

نوبت دوم ( شبانه )

تحصیل در نوبت دوم چگونه است و چه شرایطی دارد؟

این دوره که به تازگی از عنوان شبانه به نوبت دوم تغییر نام داده است نیز در دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم تحقيقات و فن آوري، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي يا ساير نهادهاي رسمي کشور تعریف می‌شود. دانشجویان این دوره از تمامی شرایط و امکانات تحصیلی فراهم شده در دوره روزانه برخوردار اند. به بیان دیگر کیفیت ارائه دروس، چگونگی ارزیابی دانشجو، محیط آموزشی و اساتید، فلوچارت واحدهای درسی رشته تحصیلی، آیین نامه‌های اصلی، تسهیلات و وام دانشجویی یکسان است.

دانشجویان دوره نوبت دوم یا شبانه تمامی شرایط و امکانات تحصیلی دوره روزانه را خواهند داشت. تنها ممکن است برخی از امکانات رفاهی از قبیل میزان استفاده خوابگاه دانشجویی (تعداد ترم‌های استفاده) و مبلغ وام دانشجویی برای این گروه متفاوت باشد.

تنها تفاوت در پرداخت شهریه اندک دانشگاه می‌باشد که بسته به مقررات دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. بر خلاف تصورات عمومی کلاس‌های نوبت دوم نیز همانند دوره روزانه در طول روز برگزار می‌شود و دانشجویان از همان کلاس‌های دانشجویان دوره روزانه بهره‌مند می‌شوند. جهت حفظ منافع دانشجویان نوبت دوم، سقف ترم‌های تحصیلی مجاز معمولا دو ترم بیشتر از سایر محصلان است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به رشته‌های متمرکز و نیمه متمرکز را نیز مطالعه کنید. (مطالعه مقاله)

در مورد شرایط واگذاری خوابگاه به دانشجویان دوره نوبت دوم، کاملا بسته به شرایط رفاهی دانشگاه است. اما ملزما دانشگاه موظف به ارائه خوابگاه به دانشجویان نوبت دوم نیست. به دلیل عدم تعلق خوابگاه از سوی دانشگاه در تمامی دوران تحصیل و هزینه بر بودن تحصیل و غیره اخذ پذیرش در این دوره غالبا به صورت بومی و استانی صورت می‌گیرد. پیشنهاد ما این است که اگر شرایط خوابگاه برای شما مهم است، حتما پیش از انتخاب آن دانشگاه به دانشجویان شبانه مراجعه و از وضعیت ارائه خوابگاه مطمئن شوید، چرا که روال تخصیص خوابگاه به دانشجویان در سالیان مختلف معمولا به یک صورت است.

شرایط واگذاری خوابگاه به دانشجویان دوره نوبت دوم، کاملا بسته به شرایط رفاهی دانشگاه است. دانشگاه موظف به ارائه خوابگاه به دانشجویان نوبت دوم نیست. اما در بسیاری از دانشگاه‌ها به دانشجویان شبانه نیز خوابگاه دانشجویی تعلق می‌گیرد.

محصلان این دوره با پرداخت شهریه دانشگاه تعهدی در خصوص انجام کار در کشور متقبل نمی‌شوند و قادراند پس از فارغ التحصیلی دانشنامه و ریز نمرات اصلی خود را از دانشگاه دریافت نمایند. لازم به ذکر است که عنوان نوبت دوم در دانشنامه تحصیلی دانشجو ذکر نخواهد شد. البته این موضوع بسته به قوانین و مقررات وزارت دانشگاه مربوطه در سال‌های مختلف، متفاوت می‌باشد و امکان تغییر آن وجود دارد.

پردیس

دوره پردیس خودگردان

یک دوره تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی کشور است، درواقع می‌توان گفت پردیس‌های خودگردان شعبه‌هایی از دانشگاه‌های دولتی هستند که در شهری دیگر (حداقل خارج از مکان دانشگاه اصلی) واقع شده‌اند. به عنوان مثال پردیس دانشگاه شریف در جزیره کیش واقع است. مدرک دوره پردیس هرکدام از این دانشگاه‌ها مطابق دوره روزانه همان دانشگاه خواهد بود و اساتید این دانشگاه دقیقا همان اساتید دانشگاه اصلی خواهند بود. در واقع از نظر آموزشی تفاوتی بین دوره روزانه و پردیس وجود ندارد و مدرک هردو دوره از یک دانشگاه و به صورت یکسان صادر می‌شود. همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد تنها تفاوت دوره روزانه و دوره پردیس خودگردان، محل برگزاری کلاس است. به همین دلایل است که دانشجویان این دوره باید شهریه بسیار سنگینی را بپردازند.

در زیر جدولی از شهریه حدودی دانشگاه پردیس خودگردان در بعضی رشته‌ها را مشاهده می‌کنید:

رشتهمیزان شهریه به ازای هر ترم
پزشکی۱۴ تا ۱۶ میلیون تومان
پرستاری۴ تا ۶ میلیون تومان
دندان پزشکی۱۴ تا ۱۸ میلیون تومان

در دروه کارشناسی ارشد میزان شهریه ثابت دانشگاه پردیس خودگردان بین ۲.۲۰۰.۰۰۰ تا ۴.۴۰۰.۰۰۰ تومان و در دوره دکتری بین ۵ تا ۶ میلیون تومان است.

برخی از ویژگی‌های مهم دوره پردیس خودگردان

 • مدرک دوره پردیس‌ خودگردان با دوره روزانه یکسان است و فقط عنوان پردیس خودگردان در آن ذکر می‌شود.
 • پذیرش دانشجو در این دانشگاه، همانند سایر دانشگاه‌های دولتی، آزاد و … از طریق کنکور سراسری یا آزمون اختصاصی بوده و با نظارت کامل سازمان سنجش صورت می‌گیرد.
 • دانشگاه‌های پردیس خودگردان به داشجویان خود خوابگاه ارائه نمی‌کند.
 • تمامی کلاس‌های درس این دوره کاملا حضوری و مانند دوره روزانه انجام می‌گیرد.
 • در حال حاضر حدود ۵۰ دانشگاه پردیس خودگردان راه‌اندازی شده‌اند.
 • در دانشگاه پردیس خودگردان، تعداد سنوات مجاز تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۵ ترم و دانشجویان دکترا ۸ ترم می‌باشد.
 •  در مورد دانشجویان مشمول خدمت سربازی نیز همانند سایر دانشگاه‌ها، دانشجو باید معرفی نامه به نظام وظیفه را از دانشگاه پردیس تحویل بگیرد.

دوره مجازی

پیشرفت علم و تکنولوژی در سالیان گذشته و در همه زمینه‌ها وجود داشته و همچنان ادامه دارد. قطعا حوضه آموزش نیز از این قاعده مستثنا نیست. دانشگاه مجازی که در حقیقت دانشگاهی واقعی ولی در فضای مجازی است، یکی از همین تکنولوژی‌های نوظهور است. با استفاده از دوره‌های مجازی، دانشجو می‌تواند از طریق اینترنت و بدون حضور فیزیکی از کلاس درس بهره ببرد. با استفاده از این روش در وقت و هزینه اساتید و دانشجویان بسیار صرفه جویی می‌شود همچنین استفاده از دوره مجازی برای دانشجویانی که شاغل هستند و هر ترم تعدادی از دروسشان به دلیل غیبت‌های زیاد حذف می‌شود، بسیار مفید است.

برخی از ویژگی‌های مهم دوره مجازی

 • روش ارائه دروس به شیوه مجازی به این گونه است که مرکز آموزش مجازی دارای پایگاه اینترنتی بوده و در آن اطلاع‌رسانی، مراجعه به استاد اصلی و حل تمرین، سرفصل‌ها، زمان برگزاری کلاس‌ها و … وجود دارد. گفتنی است که برخی دانشگاه‌ها در آموزش مجازی از نرم‌افزار‌های LMS نیز استفاده می‌کنند.
 • در دوره مجازی، استاد اصلی فقط در زمان تدریس حضور دارد و دانشجو برای رفع مشکلات درسی خود باید به اساتید حل تمرین مراجعه کند.
 • در حال حاضر دو سال و نیم از پذیرش دانشجو در دوره مجازی می‌گذرد و در این مدت استقبال نسبتا خوبی هم به عمل آمده است.
 • هم اکنون دانشگاه‌های زیادی همانند امیرکبیر، علم و صنعت، خواجه نصیر و… به شیوه مجازی نیز دانشجو می‌پذیرند. همچنین به دلیل استقبال خوب دانشجویان، سایر دانشگاه‌ها نیز ترغیب به استفاده از این روش شده‌اند.
 • پذیرش دانشجو در دوره مجازی علی رقم اینکه زیر نظر سازمان سنجش است، اما آزمون آن به صورت اختصاصی و جدا از کنکور است . هر دانشگاه به صورت مجزا یا چند دانشگاه با هماهنگی یکدیگر آزمون پذیرش دانشجو در دوره مجازی را از طریق سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌کنند.
 • در این دوره به جز دروس آزمایشگاهی و امتحانات پایان ترم که حضور دانشجو الزامی است، سایر دروس به صورت مجازی و در بستر اینترنت انجام می‌شود.
 • تعیین شهریه برای دانشجویان این دوره برعهده هیئت امنای دانشگاه مربوطه می‌باشد.
 •  ۱۰ رشته در دوره کارشناسی و ۵ رشته در دوره کارشناسی ارشد به این شیوه تدریس می‌شوند. رشته هایی مانند مهندسی کامپیوتر، صنایع، مخابرات و …

باتوجه به شرایطی که از دوره‌های پردیس خودگردان و مجازی در این مقاله گفته شد، توصیه ما به شما داوطلبان عزیز این است که اگر استطاعت مالی بالایی دارید از دوره پردیس خودگردان استفاده کنید تا مدرک پایانی شما همانند مدرک دوره روزانه باشد و اگر شاغل هستید یا به هر دلیلی نمی‌توانید در کلاس حضور داشته باشید، از دوره آموزش مجازی استفاده کنید.

پذیرش مازاد

شرایط پذیرش مازاد شبیه پردیس خودگردان است
هر دانشگاه دولتی برای دریافت هزینه از دانشجویان به یکی از طرق مازاد و یا پردیس خودگردان قادر به جذب دانشجو است و هر دو را با هم ندارد
پس در یک تعریف ساده پذیرش مازاد همان پردیس است .

روزانه (بورسیه نیروهای مسلح ) نیروی دریایی ارتش ، وزارت دفاع ، ارتش ، سپاه پاسداران ، ناجا

این نوع پذیرش با شرایط خاص و مصاحبه است و حتما قبل از انتخاب شرایط پذیرش را در دفترچه شماره ۲ را با دقت مطالعه کنید.

جهت دریافت اطلاعات کامل به سایت کنکور آسان است مراجعه و سوال خود را کامنت کنید مشاورین موسسه کمتر از ۲ ساعت پاسخ شما را خواهند داد.
برای دریافت مشاوره و برنامه ریزی استاد امیر مسعودی با شماره تلفن ۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰ و ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰ تماس حاصل فرمائید .

مطالب مرتبط
نکات کلیدی تست زنی
اضطراب و اختلالات شایع
جمع بندی دروس اختصاصی با تکنیکهای کنکوری

اپلیکیشن کنکور آسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست