اختلالات شایع اضطراب

در این مقاله قصد داریم شما را با اختلالات شایع اضطراب آشنا کنیم.
یکی از مفاهیمی که امروزه بسیار مورد توجه روانشناسان قرار دارد مقوله اضطراب است در این مقاله نیزسعی شده تاانچه درمورداضطراب ضروری و مفیداست بیان شود.
اضطراب یک احساس ناخوشایند است که منشا نامشخص دارد.اضطراب ها غالباباعلایم ناخوشایندجسمانی نیز همراهند مانند تپش قلب وتعریق زیاد و….

روانشناسان به انواع مختلفی از اختلالات شایع اضطراب پرداخته اند که دراینجا چند مورد ان را بررسی میکنیم.

۴ اختلال شایع اضطراب

اضطراب و اختلالات شایع

  1. اختلال اضطراب فراگیر
  2. اختلال اضراب اجتماعی
  3. اختلال اضطراب هراس
  4. اختلال اضطراب وسواس

۱.اختلال اضطراب فراگیر:

نوعی ازاضطراب است که فردمبتلا به ان دایم درتشویش ودلهره است که غالبا ناشی ازترس ازدست دادن است .این نوع اختلال یکی ازشایع ترین انواع اضطراب است که میتواند بسیار زیاد تمرکز فرد راتحت تاثیرقراربدهد.درمان این نوع اختلال شایع اضطراب درنوجوانان از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا نوجوانانی که مشغول به تحصیل هستند بخصوص دانش اموزان در استانه کنکور اگر دارای چنین اضطرابی باشند به شدت دچارافت تحصیلی وتنش میشوند.این افراد ازعلائم جسمانی مانند سرگیجه ، تهوع ، تپش قلب رنج میبرند که این علائم میتواند اثرات مخربی را برای دانش اموزان کنکوری به همراه داشته باشد.

۲.اختلال اضطراب اجتماعی :

دراین نوع ازاختلال فرد ازهمان کودکی ازحضوردر مکان های اجتماعی واهمه داشته وازانجام کارهایی مانندغذاخوردن درجمع ،صحبت کردن درجمع پرهیزمیکند واگربا چنین شرایطی روبه رو شود دچارعلایم جسمانی مانند تپش قلب میشود.این نوع اختلال اگر درمان نشودمیتواند سبب به وجود امدن یک حس ناامیدی بشود که فردرا از پیشرفت در همه ی زمینه ها مایوس کند .اضظراب اجتماعی میتواند برای دانش اموزان نیز بسیار مضر باشد زیرا افراد دارای چنین اختلال شایعی ازحضور در جمع ها هراس دارند ونمیتوانند درجمع هایی شرکت کنند که باعث پیشرفت تحصیلی انها شود مانند حضور درموسسات کنکور .

۳.اختلال اضطراب هراس یا پنیک :

افراد دراین نوع اختلال که تقریبا شدیدترین نوع اضطراب است بانوعی احساس مرگ غریب الوقوع مواجهه میشوند که این احساس حدودا بیست دقیقه به طول می انجامد که شامل علایمی مثل تنگی نفس،گرگرفتگی،تپش قلب،تعریق است .این حملات ممکن است که علت مشخصی نداشته باشند .برای درمان این حملات هم درمان های دارویی وهم غیر دارویی استفاده میشود که یکی از دارو های موثر که میتوان به ان اشاره کرد فلوکستین است که برای مدت گزلانی باید مصرف شود.

۴.اختلال اضطراب وسواس :

اضطراب و اختلالات شایع که دران فرد برای کاهش تنش درونی خود یک عمل را دایما تکرارمیکند درواقع این کاربرای کاهش ورد افکارمنفی است که در ذهن او وجود دارد.این اختلال اضطراب شایع به شدت سبب افت عملکردی در افراد مبتلا میشود که محصلان یکی از قشرهایی هستند که اگر دچار چنین اختلالی شوند این افت میتواند روی تحصیل انها اثر منفی بگذارد وحتی درمورد دانش اموزانی که در استانه کنکور هستند میتواند اینده ان هارا تحت تاثیر قراردهند .

امروزه روانشناسان برای درمان اضطراب از روش های درمانی مختلفی بهره میگیرند که درمقاله های بعدی به آن می پردازیم.

برای ارتباط با مشاورین ارشد موسسه کنکور آسان است و دریافت برنامه ریزی و مشاوره فقط با شماره ۰۲۱۵۵۷۵۶۵۰۰ و ۰۹۱۲۱۹۶۴۶۹۰ تماس بگیرید
صفحه اینستاگرام کنکور آسان است

مطالب مرتبط
استرس خوب از امیر مسعودی
نکات کلیدی تست زنی
سبک زندگی یک کنکوری

اپلیکیشن کنکور آسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست